Zmiany na stronie! Comeback po miesięcznej przerwie! (ANKIETA)

Zostań darczyńcą/patronemJeśli doceniasz artykuł lub działalność autora kliknij, by poznać szczegóły 🙂

Ostatni miesiąc braku aktywności na facebooku z powodu bana spożytkowałem na optymalizację strony, eliminację błędów, poprawę funkcjonalności, a także na przejście na lepszy serwer. Zmiany przyjść musiały, ponieważ dostałem odgórną dyspozycję od dostawcy, która groziła kompletnym wyeliminowaniem strony z rynku. Tak naprawdę razem osiągnęliśmy ten cel, ponieważ zgłosiło się do mnie kilka osób chętnych do pomocy (dzięki wielkie!), sam uczyłem się tego wszystkiego „w locie” (zjadłem kilka zębów siedząc do późnych godzin nocnych – ale przyjemna sprawa), ale też znalazły się osoby, które wsparły inicjatywę finansowo, by móc dogadać się co do serwera (bez tego nie było niczego, jak to mawiał Kononowicz – dla nich jeszcze większe podziękowania).

Na początek ankieta (dodana 12 marca, trochę za późno, więc będzie mniej głosów):

Jak podobają Ci się zmiany na stronie (odświeżenie)?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zmiany – wygląd (fizyczność)

zmiany na stronie

1. Na początku roku zaplanowaliśmy jedynie zmianę logo i bannera na nowocześniejsze, niż były poprzednio, a wyszło jak zwykle – zmiany są gruntowne. Jak dobrze wiemy z moich tekstów o relacjach damsko-męskich – wygląd ma znaczenie i to kluczowe. dlatego też zadbaliśmy o zmianę oprawy graficznej. To Wy zdecydowaliście, które grafiki będziemy oglądać na stronie.

Wyniki tamtych ankiet można zobaczyć tutaj:

Zmiana logo i grafiki na stronie. Ważne! Ankiety!

Jeszcze myślimy nad tym, czy banner w nagłówku nie powinien być mniejszy, by udogodnić oglądanie strony czytelnikom używającym telefonów.

Podobnie tytuł strony mógłby być równoległy z logo strony, by zmniejszyć niepotrzebne zajmowanie miejsca i wyeliminować tak duże, puste, białe obszary.

2. Zmieniony został też motyw strony, czyli wygląd „ogólny” z dwóch powodów. Pierwszy to oczywiście obciążenie serwera. Motyw był responsywny, więc połączenie z 20 tysiącami odwiedzin miesięcznie (najmniej) powodował przeciążenie o 10-15% w stosunku do tego co jest teraz. Aktualny motyw nie jest być może tak „gładki”, jest bardziej kwadratowy, ale są plusy: menu nie jest rozwijalne, tylko jest usadowione nad obrazem głównym, ale też po prawej stronie (na telefonach poniżej artykułów, bo szerokość nie pozwala na inne rozwiązanie).

2a. Możliwe, że zmienimy motyw strony na kompletnie ciemny – czarne tło + białe/szarawe napisy. Trzeba jednak sprawdzić czy da się to zrobić jedną instrukcją.

2b. Możliwe zmiany kosmetyczne: pogrubienie czcionki w tytułach artykułów na stronie głównej dla odróżnienia i możliwa zmiana koloru w menu po prawej.

3. Zmiana avatarów. Usunięte zostały gravatary niepotrzebnie dodające po 10 żądań HTTP i które nie podlegały pod cache. Aktualnie możemy rozróżnić użytkowników zarejestrowanych, którzy mają domyślnie czerwony avatar, a niezarejestrowani są niebiescy. Zaktualizowany został też avatar prowadzącego stronę dalej czytając: mnie.

3a. Poprawione działanie code i blockquote, które odpowiadają za cytowanie w komentarzach (działa czerwone tło cytatu + białe napisy – zastępstwo ciemnoszarego)

4. Czcionka Lato została przynajmniej na jakiś czas zdezaktywowana. Aktualnie używane są domyślne czcionki dla tego motywu. Pytania dla czytelników są dwa:

 • czy jest gorsza czytelność głównie na telefonach i wysokich rozdzielczościach na PC? (Full HD i powyżej)
 • czy znajdzie się ktoś, kto potrafiłby kompletnie usunąć żądania czcionek dla motywu i zastąpić je jedną wczytywaną lokalnie? Jeśli nie, to sam się tego nauczę (prawdopodobnie deregister), ale póki co zostawiam jak jest.

Zmiany – funkcjonalność (wnętrze)

Wnętrze też jest ważne, by w związku chcieć zostać, także trzeba było też postarać się o tę sferę.

 • Dodano ikony społecznościowe, choć ładujące się na końcu (defer). Jest problem z rozmieszczeniem na telefonach, ale póki co bez rozwiązania.
 • Przycisk „pokaż więcej” przy komentarzach. Skraca czas ładowania strony.
 • Powiązane posty w ilości od 3 do 10ciu prawdopodobnie będą dodane na dniach.
 • Dodane lepsze wyszukiwanie treści (panel boczny)
 • Recaptcha przy rejestracji
 • Dużo prostsza forma kontaktu
 • Usprawnienia SEO (nadal w toku)
 • Wsparcie przesunięte na dół strony + graficzne + linki odsyłające choćby do PayPal (do usunięcia ręcznie zostały kody, więc może to z początku średnio wyglądać, ale to nie błąd)
 • Dodany cache przez co strona powinna wczytywać się 2-3x szybciej + obniżone czasy reakcji serwera (TTFB) + minifikacja CSS, JAVA, HTML (niepełna*)
 • Zmniejszona ilość żądań HTTP, w tym krytycznych, ale przydałoby się zrobić to jeszcze lepiej (jeśli ktoś potrafi ręcznie minifikować i kombinować pliki css + java to zapraszam do kontaktu na matrixpoland@o2.pl)
 • archiwum rozwijane, zamiast usadowionego
 • prawie 2x mniejsza ilość użytych pluginów

Póki co to by było na tyle. Strona jest jeszcze testowana pod kątem obciążenia, ale też przenosin na lepszy serwer, ale powinien to być ostatni tydzień pracy.

Czy macie jakieś propozycje, pytania, komentarze co do zmian?

PS życzymy też wszystkiego najlepszego kobietom z okazji dnia kobiet, bo z wami źle, a bez was jeszcze gorzej! Żart. Udoskonalajcie swoje kobiece cechy, bo z takimi to dobre życie jest, a z myszkami-agresorkami niekoniecznie. Inna sprawa, że jesteście wykorzystywane przez polityków/niecne ideologie do szerzenia różnych problemów (choć głównie feministki), ale zapomnijcie, że o tym dziś napisałem 😉 Zdrowia, szczęścia, miłości, spokoju i jeszcze raz piniendzy.

Nowy profil na Facebooku

Spodobał Ci się mój artykuł i moja praca tutaj? Nie chcesz, by strona zniknęła z internetu? Spójrz poniżej w jaki sposób możesz pomóc i podziękować! Dzięki regularnemu wsparciu mogę ocenić, czy moja praca się przydaje i czy jest wartościowa. We wszystko co tutaj widzisz inwestuję samodzielnie i nie chciałbym by to szło w próżnię. Nie zwlekaj z decyzją 🙂

wpłata na konto bankowe

Nr konta: 20 1870 1045 2078 1033 2145 0001

Tytułem (wymagane): Bezinteresowna darowizna

Odbiorca: SW

Będę wdzięczny za ustawienie comiesięcznego, automatycznego zlecenia wpłaty, by nie zapomnieć o stronie.

BLIK, przelewy automatyczne (szybkie) i zagraniczne (SEPA) - BuyCoffee

Kliknij, by

Prawdopodobnie można wpisywać tutaj dowolne dane, więc przelewy są anonimowe.

Paypal - darowizna jednorazowa (kliknij w dany obrazek)

paypal wpłata

Paypal - darowizna cykliczna (comiesięczna)

darowizna paypal

matrixpoland@o2.pl

Czytaj więcej o podejmowanych działaniach i o samych darowiznach.

UWAGA: Teksty zawarte na stronie mają charakter informacyjny, lub są subiektywnym zdaniem autora, a nie poradą naukowo-medyczną (mimo, że wiele z informacji jest zaczerpniętych z badań). Autor nie jest psychologiem, a pasjonatem takich treści, który przekazuje, lub interpretuje je. Dlatego treści mogą być niedokładne (acz nie muszą). Dystans do nich jest wskazany. Artykuły nie powinny zastępować wizyt u specjalistów (chyba, że czytelnik ceni mnie i moją wiedzę bardziej, ale to jego osobista decyzja) i najlepiej jakby moje teksty były traktowane jako materiał rozrywkowy, lub jako ciekawostki. Autor (czy też autorzy, bo artykuły pisało wiele osób) nie uznają, że ich recepty na życie są i będą idealne - każdy używa na własną odpowiedzialność.