Domyślny system komentarzy WordPress zastąpiony wpDiscuz

Zostań darczyńcą/podziękuj autorowiJeśli doceniasz stronę i nie chcesz, by zniknęła z internetu kliknij, by wybrać sposób wsparcia 🙂

wpDiscuz to zainstalowany dziś dodatek (plugin) służący do usprawnienia systemu komentarzy w WordPress, czyli osobnym systemie zarządzania treścią. To właśnie na nim bazuje moja strona. Miałem do wyboru jeszcze rozbudowany Disqus, ale na ten moment jest niemożliwy do wprowadzenia, ponieważ za bardzo obciąża stronę.

Zresztą wystarczy zacytować maile, które dostaję od dostawcy serwera:

Zbyt wysokie obciążenie: wykorzystano 203.68% limitu! (2018-02-27)
W ciągu ostatnich 24 godzin Państwa konto wygenerowało obciążenie wyższe, niż dopuszczalny limit dla wykupionej usługi. Nasz system odnotował obciążenie na poziomie *162.94cp* z limitu 80cp/dobę.
W związku z powyższym prosimy o pilne zoptymalizowanie skryptów działających na Państwa koncie aby zmniejszyć generowane obciążenie do dopuszczalnego poziomu.
Jeśli optymalizacja Państwa skryptów nie jest możliwa – prosimy o przejście na usługę o odpowiednich dla Państwa wymagań limitach.
W przypadku dalszego obciążania serwerów w takim stopniu Państwa konto może zostać zawieszone w celu zachowania stabilnej pracy naszych serwerów.

I tak dzień za dniem, mimo, że negocjuję jeszcze pozostawienie strony bez blokad i pomoc w optymalizacji tego co jest. Te 200% limitu to i tak jest jedna z niższych wartości, bo potrafi dochodzić do 500%, szczególnie gdy odnośnik do strony zostanie umieszczony na jakiejś grupie tematycznej, forum, czy innej stronie która skupia większe ilości ludzi. Utrzymanie i prowadzenie strony po prostu nie jest darmowe. Ale jak widzicie w miarę możliwości usprawniam funkcjonalność strony, by była bardziej dogodna dla czytelników. Postanowiłem też informować w tekstach o większych zmianach, czy statystykach i dodałem nową kategorię do menu: Informacje techniczne i statystyczne o stronie. Zapewne obszerna nie będzie, póki możliwości są jakie są, ale nie od razu Rzym (Kraków, Paryż, Maseczjusets?) zbudowano.

Czemu zdecydowałem się na zainstalowanie systemu komentarzy wpDiscuz?

Zauważyłem, że komentarze w domyślnym systemie są mało czytelne i się tzw. rozjeżdżają. Użytkownicy piszący posty nie są odpowiednio posegregowani, by w jakikolwiek sposób się odznaczali. Jedyną formą odróżnienia użytkowników były avatary, ale na ten moment nie wymagamy ich stosowania. W przyszłości być może zastanowimy się nad zmianą i tego aspektu. Odpowiedzi pod postami też nie były czytelne.

Kilku użytkowników prosiło o wprowadzenie możliwości edytowania postów. Od teraz ta opcja powinna być dostępna do 30 minut od napisania posta.

wpDiscuz oferuje kilka ciekawych funkcji, jak możliwość subskrypcji postów, czy ich przypinania. Taka funkcja jak Live Update pozwala na automatycznie odświeżanie postów bez odświeżania strony ręcznie, ale w tej opcji serwera nawet dodatkowe 10% obciążenia jest zbyt dużym. Możliwości konfiguracji wpDiscuz jest naprawdę dużo. Włączyłem też system oceniania postów jak na youtube, czyli można dać łapkę w górę, lub łapkę w dół.

system komentarzy wpdiscuz

Jakie zmiany zaszły na stronie od wprowadzenia wpDiscuz?

Kolorystykę tła pozostawiłem ciemną, by współgrała z motywem strony, a cytaty i spoilery są umieszczane w ciemnoczerwonych kolorach (w końcu Red Pill, tak?). Zresztą od zawsze podobał mi się kontrast czerwonego z czarnym.

Kolor tekstu komentarzy w wpDiscuz pozostawiłem białym. Jeśli jest to zbyt duży kontrast i kogoś bolą oczy będzie można powiedzmy iść w kierunku szarości. Inne propozycje też chętnie wysłucham (znaczy się przeczytam).

Uwaga: sporo komentarzy jest zatwierdzanych ręcznie. Jeśli strona nadal będzie podlegała tak dużej ilości spamu być może każdy komentarz będzie w ten sposób moderowany. Mam nadzieje jednak, że to nie odstrasza. Kto ma wrócić i przeczytać kolejny tekst i tak wróci.

wpDiscuz ma sporo dodatkowych funkcji, które jednak są płatne. Póki strona nie może utrzymać się sama, będziemy używali darmowych dodatków. Są uproszczone, posiadają mniej funkcji i „bajerów”, nie zawsze idealnie wyglądają, ale wydaje mi się są lepsze niż to co wbudowane domyślnie.

Co na dzień dzisiejszy nie działa? Logowanie się z facebooka, twittera i google plus. Jako goście na stronie (czyli bez zarejestrowanego konta), możecie zobaczyć takie ikonki:

wpdiscuz

Może przydałoby się udostępnić też Social Login (albo podobny plugin). Może komuś się przyda, jeśli będzie chciał się zalogować już istniejącym kontem z innego portalu społecznościowego. Zdaje sobie sprawę, że wielu ludzi lubi czytać incognito, ponieważ wiele tekstów jest kontrowersyjnych, ale zachęcam do podejmowania dyskusji, a nawet pisania krótkich komentarzy po to, by zaznaczyć swoją obecność.

W niebieskim prostokącie zaznaczyłem możliwość segregowania komentarzy. Domyślnie u mnie zaznaczona jest segregacja od najstarszych postów, by zachować ciągłość wypowiedzi. Ale to tak jak z prawo czy leworęcznymi, każdy ustala tak, jak mu się podoba.

Nad oknem do wpisywania tekstu został też wprowadzony tzw. quicktag, który na ten moment oferuje formatowanie tekstów np. b – pogrubianie, czy code, którego warto używać do cytowania wypowiedzi innych (czy moich słów z tekstów).

Co więcej? wpDiscuz pozwala na integrację z kilkoma większymi pluginami jak Buddypress, MyCred, Użytkownik Pro, czy Ultimate Member – ten ostatni też jest zaimplementowany na mojej stronie przez co po rejestracji konta można uzyskać dostęp do wielu ciekawych informacji, czy sprawdzić swoje posty.

Facebook też jest dobrym miejscem do skupiania ludzi, pokazywania, że jesteście z nami i czytacie, więc warto zajrzeć i polubić profil.

Być może w przyszłości usprawnimy jeszcze komentarze w WordPress i wprowadzimy wiele innych zmian. Wszystko zależy, czy nie zawieszą strony, czy ludzie będą chcieli podawać dalej, że warto się z nią zapoznać. Jeśli macie jakieś uwagi co do wyglądu strony, czcionek, brakujących menu, tekstów, działów, dodatków, funkcji – śmiało.

Profil strony na Facebooku: https://www.facebook.com/swiadomosczwiazkow

Spodobał Ci się mój artykuł i moja praca tutaj? Spójrz poniżej w jaki sposób możesz podziękować! Dzięki regularnemu wsparciu mogę ocenić, czy moja praca się przydaje. We wszystko co tutaj widzisz inwestuję samodzielnie (również finansowo) i nie chciałbym by skończyło się to zniknięciem strony z internetu 🙂

wpłata na konto bankowe

Nr konta: 20 1870 1045 2078 1033 2145 0001

Tytułem (wymagane): Bezinteresowna darowizna

Odbiorca: SW

Będę wdzięczny za ustawienie comiesięcznego, automatycznego zlecenia wpłaty, ponieważ moja praca również jest regularna. Preferuję wpłatę na konto, ponieważ cała kwota dociera do mnie bez prowizji.

BLIK, przelewy automatyczne (szybkie), Google/Apple PAY i zagraniczne (SEPA) - BuyCoffee

Kliknij, by - kliknij w obrazek

Nie trzeba mieć konta na tym portalu i jest wybór przelewów anonimowych (np. BLIK). Nie trzeba podać prawdziwych danych. Niestety prowizja to 10%.

Paypal - kliknij w obrazek

darowizna paypal

Dla darowizny comiesięcznej zaznacz "Make this a monthly donation." Tutaj też są prowizje, ale można wspierać comiesięcznie w prostszy sposób, niż ustawia się to w banku. Coś za coś.

Tutaj przeczytasz więcej o podejmowanych działaniach i o samych darowiznach.

PS. Potrzebuję też pomocy z SEO, optymalizacją WordPress i reklamą (strona nie dociera do wielu ludzi). Szukam też kogoś z dobrym głosem do czytania tekstów.

UWAGA: Teksty zawarte na stronie mają charakter informacyjny, lub są subiektywnym zdaniem autora, a nie poradą naukowo-medyczną (mimo, że wiele z informacji jest zaczerpniętych z badań). Autor nie jest psychologiem, nie "leczy", a jest pasjonatem takich treści, który przekazuje je, lub interpretuje po swojemu. Dlatego treści mogą być niedokładne (acz nie muszą). Dystans do nich jest wskazany. Autor nie daje gwarancji, że jego rady się sprawdzą i nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody wywołane praktykowaniem jego wizji danego tematu. Autor nie diagnozuje nikogo, a jedynie opisuje tematy z własnej perspektywy. Artykuły na stronie nie powinny zastępować leczenia, czy wizyt u specjalistów (chyba, że czytelnik ceni mnie bardziej, ale to jego osobista decyzja) i najlepiej jakby moje teksty były traktowane jako materiał rozrywkowy, lub jako ciekawostki. Autor (czy też autorzy, bo artykuły pisało wiele osób) nie uznają, że ich recepty na życie są i będą idealne - każdy używa ich na własną odpowiedzialność.