Typowa kobieta jest materialistyczną egoistką wobec mężczyzn?

Zostań darczyńcą/podziękuj autorowiJeśli doceniasz stronę i nie chcesz, by zniknęła z internetu kliknij, by wybrać sposób wsparcia 🙂

Do kobiet przyległ stereotyp, że są materialistkami. Wiele kobiet się o to obraża. Czy mają słuszność? Niektóre kobiety mówią (zresztą mężczyźni też) że to smutne, jeśli mężczyzna spotyka kobiety o podejściu egoistycznym i materialistycznym, albo, że to problem stricte z nim, a nie z tymi kobietami. Tyle, że może to norma, a inne kobiety są wyjątkami od reguły? Tekst nie ma nikogo atakować, ma jedynie sprawdzić słuszność, lub niesłuszność stereotypu. Każdy sobie sam odpowie jaka jest prawda, jakie są realia, a być może ma dowody na to, by zaprezentowaną tutaj hipotezę obalić.

Na dole tekstu jest ankieta, która pyta których kobiet jest więcej, tych typowych, czy nie.

Model kobiety typowej

kobiety jedzą i piją na randkach za darmo, frajerzy

Załóżmy, że typowa kobieta wymaga od mężczyzny:

  • żeby zarabiał więcej od niej/był zaradniejszy (jak nie, to marudzi o tym, że nie jest się prawdziwym mężczyzną)
  • żeby on, jeśli zarabia więcej nie był skąpcem, niedojrzałym chłopcem i nie wydzielał 50/50 opłat, składek na wspólne życie, ale żeby dokładał zdecydowanie więcej (kobieta na tym ewidentnie korzysta)
  • miał zasoby typu mieszkanie, samochód, ona mieć nie musi
  • żeby to on pisał pierwszy/podszedł do niej
  • żeby to on przyjeżdżał do niej (także na pierwszą randkę, gdyby poznali się np. przez internet) – zamiast spotkania np. w połowie drogi
  • żeby to on płacił za nią, organizował randki
  • żeby to on podejmował ryzyko, „bo jest mężczyzną i powinien”
  • żeby to on ją wspierał, dawał jej ramię, pomógł jej w problemach, dawał emocjonalne wsparcie w słabościach, był wrażliwy i czuły na jej rozterki
  • to ona wymaga by on się do niej przeprowadził, bo „ona chce być blisko rodziny” (jest mamincórką, córeczką tatusia, boi się żyć bez nich blisko), jednak sama wymaga by mężczyzna nie był maminsynkiem
  • typowa kobieta przychodzi na gotowe, nie buduje mężczyzny, by on osiągnął więcej
  • typowa kobieta podchodzi do związku z pozycji „daj mi, zapewnij mi”

Model kobiety nietypowej. Jedynej która może mówić o sobie, że jest „inna niż wszystkie”

Odwróćmy teraz teraz te typowe zachowania i spytajmy jaki procent kobiet postępuje nietypowo:

  • kobieta nie ma problemu związać się z mężczyzną kilka razy zarabiającym gorzej od niej
  • jeśli ona zarabia dużo więcej, to ona nie wydziela, nie jest skąpa, nie jest niedojrzałą dziewczynką/księżniczką i daje mężczyźnie te pieniądze, by mógł je wydawać
  • kobieta ma samochód, mieszkanie i nie wymaga tego od mężczyzny
  • kobieta sama pisze pierwsza, sama zagaduje na ulicy, by poderwać mężczyznę, sama planuje randki, by jemu było dobrze
  • to kobieta przyjeżdża do mężczyzny, choćby pół Polski
  • to ona płaci za niego
  • nie ma problemu z przeprowadzką do innego miasta, nie jest zależna od rodziny
  • to ona wspiera mężczyzn, wychodzi z inicjatywą pomocy gorzej sytuowanym mężczyznom, daje im ramię, pomaga w ich problemach (nie chodzi o to co robi po X latach związku, gdy mężczyzna wpadł w tarapaty, tylko z początku), daje mu emocjonalne wsparcie w słabościach, jest czuła i wrażliwa na jego rozterki, ale też nie twierdzi, że jest niemęski jeśli je posiada (jak wiadomo męskość w tym pojęciu to zapewnianie korzyści kobietom, a typowe kobiety wspieranie w słabościach traktują jako stratę)
  • nietypowa kobieta nie widzi problemu, że tu i teraz jest źle, wszak prawdziwą przyjaźń poznaje się w biedzie, miłość w problemach – razem z mężczyzną buduje to co lepsze i cieszą się tym całe życie, że potrafili budować od podstaw, pokonać przeszkody, a to scementowało ich związek
  • nietypowa kobieta podchodzi do związku z pozycji „dam mu, zapewnię mu, uszczęśliwię go”

Dodać do tego należy pytanie która z płci częściej jest chętna na utrzymywanie/sponsorowanie drugiej i jasnym będzie, że tylko nietypowe kobiety potrafią tzw. poświęcać się finansowo. U mężczyzn to był wiekami standard, póki nie nastąpił przesyt pracowników na rynku pracy przez zatrudnianie obu płci i tym samym obcięcie zarobków mężczyzn o połowę (szacunkowo).

Studium przypadku, czyli kilka statystyk i badań

A teraz konkrety.

Stefanowicz: 99% kobiet nie chce mężczyzn o niższym statusie społecznym, niż własny.

Kraków stał się największym, po Poznaniu, skupiskiem singielek: 1/3 krakowianek powyżej 20. roku życia to panny.

Polki natrafiają na problem słabego „nasycenia rynku matrymonialnego” mężczyznami, którzy spełnialiby rosnące wymagania kobiet.

London School of Economics podaje, że aż 64 proc. pań odpowiedziało, że szuka mężczyzny, który zarabia lepiej od nich i to w kraju gdzie kobiety są bogatsze. Co dopiero w Polsce? Pamiętajmy też, że nie wszystkie kobiety szczerze odpowiadają w ankietach, by nie wyjść na „puste” i materialistyczne, dlatego liczba 64% może być zaniżona.

Kobiety najczęściej rozwodzą się z mężczyznami, których przebiły w czasie związku pod względem zarobków i zaradności, np. kierowniczki firm z mężczyznami, którzy zostają, by opiekować się domem i dziećmi (dane GUS, ankiety i inne, światowe statystyki rozwodów). Do tego należy doliczyć kobiety, które rozwodzą się, gdy mężczyzna stracił pracę, zdrowie i zarabia mniej, niż wcześniej.

Coraz więcej kobiet, także w Polsce wnosi o rozwód z powodu tzw. „nieporozumień finansowych”. W ostatnich 10 latach ten wskaźnik wzrósł z 3% do 8% przypadków rozwodów (dane GUS).

Tylko 4% kobiet umówiłoby się na randkę z bezrobotnym, a 75% w ogóle nie umiałoby go tolerować.

Profesor Wojciszke, psycholog:

Podobnie będzie z mężczyznami – mają być „kobiecy” w kontakcie z rodzinami, a nie w środowisku zawodowym. Kobiety wcale nie chcą, aby mężczyźni przestali być męscy, a już absolutnie nie powinni mniej zarabiać. Z tego żadna z pań nie zrezygnuje. Mężczyźni mają stać się bardziej „kobiecy” w sensie relacji społecznych.

Baśniowe prawdy się potwierdzają?

– Kobiety są o wiele bardziej wymagające, do tego poziom ich wymagań pozostaje wysoki niezależnie od stopnia zaangażowania w związek.

A ci (mężczyźni) z cieńszym portfelem?

– Ich żony są za równouprawnieniem. Im kobiety więcej zarabiają, tym więcej mają do powiedzenia w swoich związkach. Gdy mężczyzna traci pracę, to często traci też autorytet we własnej rodzinie (zazwyczaj traci wszystko, a kobieta się z nim rozstaje i zabiera dzieci* – mój dop.).

Tomasz Szlendak, socjolog:

W praktyce oznacza to, że kobiety z klasy średniej szukają mężczyzn nieco lepiej zarabiających i nieco lepiej wykształconych. To jest jedna z tych strasznych informacji, której kobiety nie lubią słuchać. Jeśli kobieta zarabia cztery miliony dolarów rocznie, to będzie szukała pana, który zarabia sześć. I wcale nie będzie szukała kogoś, kto ma poczucie humoru, jest sympatycznym misiem, czy doskonale nadaje się do opieki nad dziećmi, a jednocześnie nie pracuje. Będzie poszukiwała kogoś, kto jest lepiej uposażony niż ona sama i jest to tendencja nieprzezwyciężalna, co oznacza, że w ogóle nie widzimy w socjologii wyjątków od tego trendu.

To jest coś, co spędza sen z powiek nie tylko socjologom, ale i politykom społecznym, bo dlaczego tak słabo się rozmnażamy?

Kobiety są dziś coraz lepiej wykształcone i doskonale radzą sobie na rynku pracy, a to oznacza, że same mogą utrzymać swoje gospodarstwo domowe. Wydaje się też, że w takiej sytuacji mogą mieć partnerów, którzy wcale nie są majętni… Kobiety jednak nie zwracają uwagi na takich mężczyzn. Do tych starych cech dokładają nowe. Poczucie humoru jest dokładane do pieniędzy, przez co jeszcze bardziej zawęża się pula partnerów do szukania na rynku matrymonialnym.

Ludziom się wydaje, że najczęstszą przyczyną rozwodów jest zdrada, a to kompletna nieprawda. W większości chodzi po prostu o pieniądze lub problemy z podziałem prac domowych.

Mezalians po polsku, czyli ona i truteń. Co piątą rodzinę utrzymuje kobieta

Jednak nikt nie mówi, że trutniem jest i była kobieta, kiedy to mężczyźni utrzymują rodziny. W tym artykule kobieta utrzymująca rodzinę to kobieta lepiej zarabiająca od mężczyzny. Jasnym jest, że według tej logiki kobiety gorzej zarabiające od mężczyzn to też byłyby trutnie, ale jednak tak się nie pozwala mówić. Obrażać można tylko mężczyzn. Wymagać można tylko od mężczyzn.

Młoda Polka roszczeniowa, mężczyzna zaczyna się od 180cm (stare dane, dziś od 185) i 6 tyś. miesięcznie.

Kobiety, które pod pozorem miłości, szukają gwarancji dobrobytu, tak naprawdę nie chcą męża, tylko partnera biznesowego – tłumaczy psycholog.

Ania mówi:

Bo najważniejsze okazują się pieniądze. – Powiem szczerze, ciężko byłoby mi zaakceptować, gdyby (mężczyzna) zarabiał mniej niż ja.

Michalina:

Kiedyś jeden (biedak) zaprosił mnie na kolację do siebie i zaserwował makaron z sosem z torebki. Parsknęłam – komentuje Michalina.

Więc co jest smutne? Kobiety, które tak postępują, czy mężczyźni, które takie spotykają? To jest odpowiedź na pytanie tych zaskoczonych: „skąd takie kobiety bierzecie”?

Ano stąd. Z życia. Jest ich dużo.

Do tego należy dodać, że coraz więcej kobiet odmawia seksu mężczyznom nie odczuwając do nich pożądania, ponieważ oni m.in nie górują nad nimi statusem społecznym. Kobiety mają nad nimi władzę, to oni są bardziej zakochani, cierpią silniej po rozstaniach/zdradach, a więc stają się ulegli. To oni inwestują w kobiety, „starają się”, a to kobietom się przydaje (materialnie, przedmiotowo), ale ich nie kręci. Kręcić to może je nieuchwytny Massimo z 365 dni, który traktuje kobietę jak ścierę, gwałci, jest tajemnicą, Grey z 50 twarzy jegomościa, czy inny kryminalista, który siedzi w więzieniu i ma dziesiątki tysięcy listów od fanek, a przeciętny mężczyzna może wylądować tak:

mężczyźni starają się o kobiety
Samiec beta dostał ochłap po 5 latach wysiłków. Po tym jak inny, atrakcyjniejszy mężczyzna, pierwszy w kolejce, kopnął ją w dupę, po tym jak po 5 latach straciła wiele na atrakcyjności.

Ile widzieliście sytuacji na odwrót, gdy to kobieta się tak mocno stara, tyle od siebie wnosi? Jak wyglądają proporcje starań mężczyzn i kobiet? W politycznie poprawnym świecie płcie są takie same, jest równość, a takie sytuacje tyczą 50% kobiet i 50% mężczyzn.

Jednak prawda leży gdzieś indziej.

Miłość i romantyzm po stronie kobiet do mężczyzn (a nie ich zasobów, pieniędzy, umiejętności dostarczania) w takim pojęciu jest w małej ilości związkach. Za to jest kalkulacja korzyści i strat, transakcja.

Będę cię kochać aż mi się nie znudzisz, nie dostarczysz emocji i nie pojawi się ktoś lepszy/zasobniejszy/przystojniejszy na horyzoncie.

Psychologowie i socjologowie to potwierdzają:

(…) Amerykanki Susan Sprecher i Sandra Metts spytały kilkuset młodych ludzi, kiedy uświadomili sobie, że kochają swojego partnera. Co piąty mężczyzna zakochał się w trakcie trzech pierwszych spotkań. Po dwunastu – dwie trzecie panów było już pewnych, że kocha. Kobietom miłość nie przychodzi tak łatwo. Tylko 15 proc. zakochało się po trzech randkach, a po dwunastu – połowa pań nadal nie była pewna, czy kocha.

A kto się łatwiej odkochuje?

– Też nie mężczyźni. To kobiety częściej podejmują inicjatywę i zrywają związki.

Zawsze tłumaczę swoim studentom, co wywołuje nieodmienny śmiech po jednej stronie i lekkie zażenowanie po drugiej, że jeśli mówimy o jakiejkolwiek romantycznej płci, to są to mężczyźni. To oni się zakochują i nie racjonalizują (mój dop. wyjaśniający racjonalizację – wmawiają sobie, że coś co nie jest miłością, a np. pociągiem do zasobów/materializmem, nią jest).

Tak jest tylko wtedy, gdy kobiety są w danej kulturze uprzywilejowane. Efektem tego jest, jak wspomniano wyżej, rosnąca liczba ludzi rozwiedzionych, rozbitych rodzin, czy singli, a cechami które się naucza to skupianie na sobie i roszczeniowość, przez co ludzie zawodzą się ludźmi, a płcie wzajemnie na sobie.

Tego właśnie chcemy?

Typowe, a nietypowe kobiety. Ile ich jest?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Profil strony na Facebooku: https://www.facebook.com/swiadomosczwiazkow

Spodobał Ci się mój artykuł i moja praca tutaj? Spójrz poniżej w jaki sposób możesz podziękować! Dzięki regularnemu wsparciu mogę ocenić, czy moja praca się przydaje. We wszystko co tutaj widzisz inwestuję samodzielnie (również finansowo) i nie chciałbym by skończyło się to zniknięciem strony z internetu 🙂

wpłata na konto bankowe

Nr konta: 20 1870 1045 2078 1033 2145 0001

Tytułem (wymagane): Bezinteresowna darowizna

Odbiorca: SW

Będę wdzięczny za ustawienie comiesięcznego, automatycznego zlecenia wpłaty, ponieważ moja praca również jest regularna. Preferuję wpłatę na konto, ponieważ cała kwota dociera do mnie bez prowizji.

BLIK, przelewy automatyczne (szybkie), Google/Apple PAY i zagraniczne (SEPA) - BuyCoffee

Kliknij, by - kliknij w obrazek

Nie trzeba mieć konta na tym portalu i jest wybór przelewów anonimowych (np. BLIK). Nie trzeba podać prawdziwych danych. Niestety prowizja to 10%.

Paypal - kliknij w obrazek

darowizna paypal

Dla darowizny comiesięcznej zaznacz "Make this a monthly donation." Tutaj też są prowizje, ale można wspierać comiesięcznie w prostszy sposób, niż ustawia się to w banku. Coś za coś.

Tutaj przeczytasz więcej o podejmowanych działaniach i o samych darowiznach.

PS. Potrzebuję też pomocy z SEO, optymalizacją WordPress i reklamą (strona nie dociera do wielu ludzi). Szukam też kogoś z dobrym głosem do czytania tekstów.

UWAGA: Teksty zawarte na stronie mają charakter informacyjny, lub są subiektywnym zdaniem autora, a nie poradą naukowo-medyczną (mimo, że wiele z informacji jest zaczerpniętych z badań). Autor nie jest psychologiem, nie "leczy", a jest pasjonatem takich treści, który przekazuje je, lub interpretuje po swojemu. Dlatego treści mogą być niedokładne (acz nie muszą). Dystans do nich jest wskazany. Autor nie daje gwarancji, że jego rady się sprawdzą i nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody wywołane praktykowaniem jego wizji danego tematu. Autor nie diagnozuje nikogo, a jedynie opisuje tematy z własnej perspektywy. Artykuły na stronie nie powinny zastępować leczenia, czy wizyt u specjalistów (chyba, że czytelnik ceni mnie bardziej, ale to jego osobista decyzja) i najlepiej jakby moje teksty były traktowane jako materiał rozrywkowy, lub jako ciekawostki. Autor (czy też autorzy, bo artykuły pisało wiele osób) nie uznają, że ich recepty na życie są i będą idealne - każdy używa ich na własną odpowiedzialność.